Peeling laserowy

peeling laserowyChoć usuwanie zewnętrznej warstwy skóry jest możliwe między innymi dzięki stosowaniu zabiegów mechanicznych i chemicznych, jego skuteczność jest znacznie wyższa, jeśli w tym celu wykorzystywany jest peeling laserowy. Pacjenci zawdzięczają mu nie tylko odmładzanie skóry, ale również widoczną poprawę jej gęstości oraz jędrności. Dzięki peelingowi laserowemu możliwa jest przy tym redukcja blizn, zmarszczek, powiększonych porów, przebarwień oraz uszkodzeń posłonecznych, z którymi walczy coraz większa grupa kobiet. Jego stosowanie jest wskazane i wówczas, gdy pacjentom zależy na ujednoliceniu kolorytu skóry, odświeżona staje się ona bowiem nie tylko bardziej napięta, ale i pełna blasku.

Tuż po przeprowadzeniu zabiegu skóra poddana jego działaniu bywa zaczerwieniona, możliwy jest przy tym także jej lekki obrzęk. Jej wygląd może nam przywodzić na myśl skojarzenie ze zbyt długim opalaniem, skutki uboczne nie utrzymują się jednak na tyle długo, aby stawały się powodem do niepokoju. W okresie od 3 do 5 dni nie trzeba już martwić się o zaczerwienienie, a choć początkowo obserwujemy pewne nasilenie obrzęku, po 4 dniach i on znika. Niekiedy skóra zmienia odcień na nieco ciemniejszy, a pacjent obserwuje jej delikatne złuszczanie, nie mija jednak tydzień, a skóra odzyskuje swój naturalny wygląd. W czasie jednego zabiegu możliwe jest usunięcie około 20 procent zewnętrznej warstwy skóry, skuteczność peelingu laserowego jest więc najwyższa wówczas, gdy zostanie on powtórzony od 2 do 5 razy.

Zarówno liczba powtórzeń, jak i długość przerw pomiędzy zabiegami są uzależnione od tego, jakie są indywidualne potrzeby pacjenta, okres oczekiwania wynosi więc od 2 do 8 tygodni. Plusem peelingu laserowego wydaje się być między innymi to, że relatywnie szybko możemy mówić o jego pierwszych widocznych efektach. Mamy z nimi do czynienia już po kilku dniach, gdy zauważamy widoczną poprawę kolorytu skóry. Poprawa jej gęstości nie następuje już tak szybko, pojawia się jednak maksymalnie po 5 tygodniach. Szybko zachodzą także procesy regeneracyjne, skóra wytwarza przy tym zwiększone ilości kolagenu i elastyny. Nagrzewanie skóry w kontrolowany sposób sprawia także, że staje się ona widocznie młodsza. Niestety, sam zabieg nie może być wykonywany bez względu na stan ogólny pacjenta. O przeciwwskazaniach do jego wykonywania mówimy zazwyczaj w kontekście ciąży oraz czasu karmienia piersią, peelingu nie zaleca się jednak także osobom zmagającym się zarówno z cukrzycą, jak i z chorobami wątroby i znamionami barwnikowymi. Przeciwwskazaniem są również przechodzone niedawno infekcje bakteryjne i leczenie farmakologiczne, zwłaszcza z wykorzystaniem antybiotyków.