Botox czy wypełniacze? Jaka jest różnica?

Zarówno botoks, jak i wypełniacze są chwalone w świecie kosmetyki za odmładzanie starzejącej się skóry. Gdy skóra jest młodsza, ma więcej elastycznej tkanki, która działa jak rusztowanie dla skóry, dzięki czemu jest ona ogólnie gładsza. Jednak z wiekiem traci ona tę elastyczność, co oznacza, że nasza skóra staje się luźna i mniej zdolna do ochrony przed uszkodzeniami. Prowadzi to do powstawania widocznych zmarszczek, które nie znikają samoistnie.

Botox i wypełniacze dermalne pomagają uzyskać efekt przywrócenia skórze młodości. Wydaje się jednak, że jest to (ahem) cienka granica pomiędzy tymi dwoma zabiegami. Jaka jest więc różnica między botoksem a wypełniaczami, jak działają i skąd wiadomo, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie?

Na początek przyjrzyjmy się botoksowi...

Co to jest Botox?

Botox jest marką toksyny botulinowej, neurotoksyny, która jest wstrzykiwana do docelowego obszaru w małych ilościach w celu zmniejszenia zmarszczek.

Co ciekawe, Botox nie jest jedyną marką toksyny botulinowej stosowaną w zabiegach przeciwzmarszczkowych, ale jest tą, którą większość ludzi kojarzy - być może ze względu na jej chwytliwą nazwę i fakt, że jest ona najczęściej używana w mediach. Botox jest dla zastrzyków przeciwzmarszczkowych tym, czym Hoover jest dla odkurzaczy.

W jaki sposób botoks redukuje linie i zmarszczki?

Botoxi inne marki toksyny botulinowej działają poprzez redukcję linii ekspresji, takich jak linie czoła, kurze łapki i "11-tki" (bruzdy między brwiami), które są spowodowane powtarzającymi się z czasem ruchami twarzy.

Toksyna botulinowa wstrzyknięta do mięśnia poniżej docelowego obszaru paraliżuje mięśnie, powodując ich tymczasowe rozluźnienie do czasu, gdy toksyna zostanie zmetabolizowana. Pomaga to znacznie zredukować pionowe i poziome linie i zmarszczki.

Botox najlepiej stosować w przypadku zmarszczek dynamicznych, czyli takich, które nie pozostają na twarzy, gdy jest ona rozluźniona.

Jak często należy stosować Botox, aby zredukować zmarszczki?

Ogólnie rzecz biorąc, działanie botoksu utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy, po czym zwykle wymagana jest kolejna wizyta, ale, jak w przypadku większości rzeczy, zależy to od osoby poddawanej zabiegowi.

Ile kosztuje Botox?

Za sesję botoksu z bezpiecznym i wykwalifikowanym lekarzem można zapłacić od 175 do 300 funtów za obszar. Naprawdę ważne jest, aby nie dać się wciągnąć w oferty, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe, ponieważ najprawdopodobniej będą. Stare porzekadło "lepiej być bezpiecznym niż żałować" naprawdę ma tutaj zastosowanie.

Tak więc, to już Botoks... a teraz, co z wypełniaczami dermalnymi?

Czym dokładnie są wypełniacze skórne?

Wypełniacze są podobne do botoksu w tym sensie, że lekarz wstrzykuje je w obszar docelowy, ale zamiast wstrzykiwać toksynę botulinową, jak w przypadku botoksu, w wypełniaczach skór nych wykorzystuje się różne substancje, najczęściej kwas hialuronowy lub kolagen.

Większość wykonywanych wypełniaczy skórnych ma postać kwasu hialuronowego, nawilżającej substancji o konsystencji żelu, która jest już obficie występująca w organizmie. Wielu lekarzy unika stosowania kolagenu ze względu na jego trwały charakter.

Jak sama nazwa wskazuje, stosuje się je do wypełniania zmarszczek, ale od botoksu różnią się one przede wszystkim tym, że wypełniacze dermalne wypełniają i wygładzają zmarszczki statyczne - czyli takie, które pozostają nawet wtedy, gdy nie wykonujemy mimiki twarzy.

Wypełniacze są najczęściej stosowane do zmiany kształtu i zwiększenia objętości ust (wypełniacze ust) i policzków (wypełniacze policzków), zmniejszenia linii uśmiechu i zmarszczek na czole, a nawet zmniejszenia widoczności blizn.

Wypełniacze mogą być również stosowane do niechirurgicznej plastyki n osa (płynna korekta kształtu nosa), pomagając w zmianie kształtu krzywego nosa, a nawet w tworzeniu definicji szczęki.

Jak działają wypełniacze dermalne?

Po wstrzyknięciu w wybrany obszar kwas hialuronowy wypełnia ten obszar, zastępując objętość utraconą w naturalny sposób w procesie starzenia. Dzięki temu skóra zyskuje młodszy, zrewitalizowany wygląd.

Jak długo działają wypełniacze dermalne?

Po pierwszej sesji z użyciem wypełniaczy dermalnych można oczekiwać, że efekty utrzymają się od 6 do 24 miesięcy, w zależności od obszaru, który został poddany zabiegowi i rodzaju użytego wypełniacza. Po tym czasie zauważysz, że obszary zaczynają powracać do stanu sprzed zabiegu.

Ile zazwyczaj kosztują wypełniacze skórne?

Cena wypełniaczy zależy tak naprawdę od rodzaju, jaki chcesz uzyskać. W przypadku wypełniaczy do ust należy liczyć się z wydatkiem rzędu 300 funtów. W przypadku wypełniaczy policzków, sesja z wykwalifikowanym lekarzem zaczyna się od £350, a w przypadku płynnej plastyki nosa od £450.

Tak więc, masz to już za sobą. Zarówno botoks, jak i wypełniacze są wstrzykiwane w skórę, aby uczynić ją gładszą i bardziej młodzieńczą, ale to, co i gdzie jest wstrzykiwane, stanowi główną różnicę. Niezależnie jednak od tego, czy interesuje Cię botoks czy wypełniacze dermalne, kluczową kwestią do rozważenia jest osoba wykonująca zabieg, co do której zawsze powinnaś mieć pewność, że jest bezpieczna i wykwalifikowana.