Wyjaśnienie egzemy

Egzema, termin, który pochodzi od greckiego słowa "gotować się", jest często używany zamiennie z zapaleniem skóry, pochodzącym od greckiego "derma" oznaczającego skórę i "-itis" oznaczającego stan zapalny. Egzema jest bardzo powszechnym schorzeniem o szerokim spektrum rodzajów i sposobów, w jakie może wpływać na poszczególne osoby. Jest to stan przewlekły, który jest głównie związany z okresem niemowlęcym lub dziecięcym. Może jednak występować i występuje w każdym wieku i zwykle ma cykle ostrych zaostrzeń. Ważne jest, aby podkreślić, że egzema nie jest zaraźliwa! Dotyka ona głównie wewnętrznych fałdów kończyn, ale istnieje skala nasilenia, przy czym najcięższa egzema dotyka całego ciała.

Różne rodzaje egzemy

Egzema atopowa jest najczęstszym rodzajem egzemy i terminem, który ma największą świadomość społeczną. Istnieje jednak sześć innych rodzajów egzemy, o których nie mówi się tak wiele:

  • Kontaktowe zapalenie skóry jest związane z konkretnymi substancjami drażniącymi, takimi jak chemikalia lub nikiel, i dotyczy głównie osób zatrudnionych w konkretnych grupach zawodowych, takich jak fryzjerzy i malarze;
  • Dyshidrotic eczema pojawia się głównie na dłoniach i stopach i charakteryzuje się małymi, swędzącymi pęcherzykami;
  • Nummularne zapalenie skóry jest zwykle spowodowane urazem skóry i charakteryzuje się wieloma okrągłymi plamami;
  • Łojotokowe zapalenie skóry jest powodowane przez drożdżaka Malassezia, najczęściej występuje na skórze głowy i twarzy;
  • Wyprysk żylny związany jest ze słabym krążeniem, głównie w kończynach dolnych i jest często spotykany u osób starszych lub osób z chorobami współistniejącymi serca lub nerek;
  • W wyniku intensywnego swędzenia w atopowym/kontaktowym zapaleniu skóry, może rozwinąć się neurodermitis. Zwykle jest ono ograniczone do jednego lub dwóch obszarów skóry, a zakończenia nerwowe mogą zostać podrażnione.

Dlaczego ja? Dlaczego egzema?

Tak naprawdę nie wiemy, co powoduje egzemę, ale jest prawdopodobne, że istnieje wiele przyczyn (w tym genetyczne i środowiskowe). Ludzie, którzy mają egzemę są bardziej narażeni na astmę, katar sienny i alergie pokarmowe, kombinację określaną jako atopia. Przeprowadzono wiele badań związanych z czynnikami wyzwalającymi, a dla osób cierpiących na egzemę może się to wydawać niekończącym się poszukiwaniem tych czynników. Detergenty, mydła, ubrania, kurz domowy, sierść zwierząt, żywność, pogoda i stres są znanymi czynnikami wyzwalającymi - lista jest nieskończona! Dla większości ludzi, często wydaje się, że nie ma wyraźnego powodu, dla którego ich egzema się pojawia.

Wiemy jednak, że kiedy czynnik drażniący z zewnątrz lub wewnątrz ciała "włącza" układ odpornościowy, wytwarza on nadaktywną alergiczną reakcję zapalną i bariera ochronna skóry zostaje naruszona. Badania wykazały związek między osobami cierpiącymi na egzemę a mutacjami w genie filagryny, białka odpowiedzialnego za utrzymanie bariery skórnej. To właśnie ten stan zapalny powoduje objawy wspólne dla większości rodzajów egzemy. Pojawiają się symptomy takie jak swędzenie, suchość, bolesność i pękanie skóry. Skóra może wyglądać na opuchniętą i czerwoną, z sączeniem i płaczem. Ciągłe drapanie może prowadzić do ostrego zakażenia bakteryjnego znanego jako liszajec lub lichenifikacja, czyli charakterystycznego twardego, zgrubiałego naskórka.

Zmieniony mikrobiom i kolonizacja gronkowcem złocistym są również gorącymi tematami u osób z egzemą, co otwiera drogę do potencjalnych nowych terapii, takich jak przeszczepy mikrobiomu.

Zasady postępowania w egzemie

Ponieważ egzema jest chorobą przewlekłą, nie ma niestety absolutnego lekarstwa, ale identyfikacja czynników wywołujących zaostrzenia może być bardzo pomocna. Kluczowe jest również znalezienie odpowiedniego kremu zmiękczającego oraz zapewnienie, że jest on stosowany wystarczająco obficie, aby przywrócić barierę ochronną skóry. Obecnie zaleca się stosowanie 500 g kremu tygodniowo dla osoby dorosłej, co może okazać się kosztowne! Na krótką metę, codzienne stosowanie kremu kortykosteroidowego może pomóc w zwalczaniu stanu zapalnego wraz z lekiem przeciwhistaminowym, aby spróbować przerwać "cykl swędzenia i drapania", ale, jak możesz sobie wyobrazić, jest to pracochłonne i wyczerpujące zadanie dla każdego, kto cierpi na egzemę, a nie są one pozbawione skutków ubocznych. Ponad 50% ludzi spędza ponad 5 godzin tygodniowo na zajmowaniu się swoją egzemą!

Wiele osób stosuje się do wszystkich powyższych zaleceń i nadal zmaga się z nawrotami choroby, co może być bardzo zniechęcające. Nie ma nic gorszego niż mówienie komuś z egzemą, aby przestał się drapać, lub przepisywanie coraz silniejszych kortykosteroidów z nadzieją, że to ograniczy objawy.