Co to jest "estetyka medyczna"?

Prawdopodobnie słyszałeś ten termin używany wiele razy. Więc, czym dokładnie jest "estetyka medyczna?".

Estetyka medyczna?

Mówiąc najogólniej, estetyka medyczna obejmuje wszystkie zabiegi medyczne, które koncentrują się na poprawie wyglądu kosmetycznego pacjentów. Estetyka medyczna siedzi w pięknej małej niszy pomiędzy przemysłem kosmetycznym a chirurgią plastyczną. Wykwalifikowani lekarze, pielęgniarki lub dentyści mogą zapewnić wiele oszałamiających poprawek, aby poprawić swój wygląd.

Te poprawki wymagają wysokiego stopnia umiejętności, szkolenia i wiedzy na temat anatomii i fizjologii. To właśnie odróżnia medyczne zabiegi estetyczne od zabiegów upiększających, takich jak nawlekanie brwi, depilacja woskiem czy przedłużanie rzęs. Z drugiej strony, medyczne zabiegi estetyczne nie są tak agresywne jak interwencje chirurgiczne (zabiegi medycyny estetycznej są czasami określane jako niechirurgiczne zabiegi kosmetyczne), które obejmują procedury takie jak lifting twarzy, powiększanie piersi lub liposukcja.

Co zatem oznacza, gdy ktoś mówi o sobie, że jest "lekarzem kosmetycznym" lub "lekarzem medycyny estetycznej"?

Chociaż oczywiście istnieje pewne pokrywanie się, lekarzy medycyny estetycznej nie należy mylić z dermatologami i chirurgami plastycznymi (chociaż wielu dermatologów i chirurgów może również praktykować medycynę estetyczną). Dermatolodzy i chirurdzy plastyczni mają określone ścieżki szkolenia, które przechodzą, aby uzyskać kwalifikacje w swoich dziedzinach. Lekarze medycyny estetycznej są wykwalifikowani medycznie, ale mogli szkolić się w różnych specjalnościach lub ukończyć różne wyższe stopnie naukowe lub dyplomy w wybranej dziedzinie. Ale lekarze medycyny estetycznej są lekarzami, którzy specjalnie wykonują procedury medycyny estetycznej.

Procedury te obejmują wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego, mikronakłuwanie, zabiegi laserowe, zabiegi przeciwzmarszczkowe z wykorzystaniem toksyny botulinowej (leku wydawanego wyłącznie na receptę), wypełniacze skórne i wypełniacze ust, pielęgnację skóry klasy medycznej, peelingi chemiczne lub resurfacing skóry oraz przeszczep włosów.

Do kogo należy się zgłosić w celu wykonania zabiegów estetycznych?

Medycyna estetyczna stanowi zatem całkowicie nową, nowoczesną i najnowocześniejszą dziedzinę praktyki medycznej. Jest to szybko rozwijająca się branża, w której popyt rośnie z dnia na dzień z bardzo dobrego powodu - rezultaty są zadowalające i to działa. Podczas gdy wiele z tych zabiegów kosmetycznych było kiedyś najlepiej strzeżonym sekretem urody, coraz więcej pacjentów coraz bardziej otwarcie mówi o wykonywanych zabiegach, wysuwając je na pierwszy plan w oczach opinii publicznej. Ludzie uwielbiają wyglądać na odświeżonych i odnowionych, z subtelnymi poprawkami, które zwiększają ich urodę. W rękach doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza, powinnaś nadal wyglądać jak Ty - tylko z tym nowym, odwracającym uwagę, cudownym blaskiem.

Dla mnie atrakcyjność medycyny estetycznej polega na połączeniu oka artysty z pewną ręką chirurga. Dlatego też, kiedy zakładałam Ashley Aesthetics, postrzegałam ją jako moment, w którym "nauka i sztuka spotkały się z pięknem".

Jednak dziedzina estetyki medycznej jest bardzo wyjątkowa w Wielkiej Brytanii, ponieważ jest w dużej mierze nieuregulowana. Jest to gorący i kontrowersyjny temat, ale jest to coś, co wielu praktyków medycznych z pasją wierzy, że musi zostać zmienione dla bezpieczeństwa społeczeństwa i naszych pacjentów.

W chwili obecnej każdy może wziąć do ręki igłę i rozpocząć praktykę, nie mając prawie żadnego przeszkolenia ani wiedzy na temat anatomii twarzy. Jak każda inna interwencja medyczna, zabiegi medycyny estetycznej wiążą się z ryzykiem. Etyczny lekarz wie, jakie jest to ryzyko i jak je zminimalizować dzięki gruntownemu wykształceniu i szkoleniu, a etyczny lekarz jest przeszkolony w zakresie medycyny ratunkowej i potrafi poradzić sobie z najgorszym scenariuszem, jeśli taki wystąpi. Do tego opisu pasują jedynie lekarze posiadający kwalifikacje medyczne i licencjonowani lekarze przepisujący leki (którzy odpowiadają przed organizacjami zawodowymi).