Usuwanie tatuaży

usuwanie tatuażuTatuaże zaliczane są do najstarszych sposobów na upiększanie ciała znanych ludzkości. O ich popularności w dużej mierze przesądzało przy tym to, że nakładanie barwnika miało trwały charakter, osoba decydująca się na wykonanie tatuażu już na stałe była więc naznaczona jako członek nie tylko określonej warstwy społecznej, ale także plemiona lub rodziny. I dziś można mówić o tym, że tatuaże nie zatracają swojego tradycyjnego charakteru, nie sposób przy tym utrzymywać, że ich popularność spada. Nie da się jednak ukryć, że rzadko mówią już o naszej przynależności, a ich wartość może być określana przede wszystkim jako estetyczna. Innowacyjne podejście do zdobienia ciała ma zarówno swoje zalety, jak i wady, jednym z najpoważniejszych problemów wydaje się zaś ten, który wiąże się z poważnymi utrudnieniami związanymi z pozbyciem się tatuaży zarówno wówczas, gdy wyjdą z mody, jak i wtedy, kiedy nam się znudzą. Okazuje się jednak, że współczesna nauka wypracowała pewne rozwiązania.

Osobom, które zastanawiają się nad pozbyciem się tatuażu z pomocą przychodzi przede wszystkim rozwój technologii laserowych, to bowiem właśnie dzięki nim bezpieczne i skuteczne pozbycie się tatuażu staje się coraz bardziej realne. Niestety, również w tym przypadku musimy liczyć się z koniecznością zawierania kompromisów z samym sobą, jeśli bowiem liczymy tak na bezpieczeństwo, jak i na skuteczność technik eliminowania tatuaży musimy zdawać sobie sprawę z tego, że stawiamy sobie cele, które, w naturalnych warunkach, są przeciwstawne. O pełnej satysfakcji ciągle jeszcze możemy zatem mówić tylko w określonych przypadkach. Ku naszemu zadowoleniu najłatwiej jest pozbyć się tatuaży najmniej estetycznych, a więc tych, do tworzenia których został wykorzystany czarny atrament i które zostały nałożone stosunkowo płytko. W takim przypadku najlepsze są metody polegające na rozgrzewaniu barwników, w przypadku czerni nie ma w tym bowiem nic skomplikowanego. Niestety, gdy naszym problemem jest tatuaż kolorowy, sytuacja komplikuje się w istotny sposób, barwnik jest bowiem trudny do odróżnienia od naturalnego pigmentu skóry.

W rezultacie metody najbezpieczniejsze charakteryzują się niewielką skutecznością, a ich efekt końcowy może okazać się gorszy nawet niż wrażenie, jakie wywołuje niskiej jakości tatuaż, z którego nie jesteśmy zadowoleni. Decydując się na usunięcie tatuaży musimy liczyć się i z tym, że najskuteczniejsze i najbardziej bezpieczne z metod wchodzących w skład laseroterapii są jednocześnie metodami długotrwałymi. Niekiedy wymagają nawet kilkunastu powtórzeń, ich skuteczność jest zaś zadawalająca jedynie wówczas, gdy towarzyszą im określone przerwy. Metody bardziej inwazyjne przynoszą rezultaty zdecydowanie szybciej, ich problemem jest jednak to, że wiążą się z dużym ryzykiem powstania nieestetycznych blizn. Warto mieć to na uwadze już w tym samym momencie, gdy decydujemy się na wykonanie tatuażu.