Lasery frakcyjne

laser frakcyjnyRozwój technologii potrafi zaskakiwać nie tylko laików, ale także samych naukowców. Gdy z wolna odkrywaliśmy tajemnice elektronu nie mieliśmy podstaw do tego, aby podejrzewać, że będą one wstępem nie tylko do rozwoju elektryki i elektroniki, ale również szczytowego jak do tej pory osiągnięcia – Internetu. Nie inaczej było z powłokami teflonowymi, w przypadku których niewiele już osób pamięta, że powstawały przede wszystkim z myślą o amerykańskim programie kosmicznym. Dziś nie uważamy ich zresztą za coś nadzwyczajnego, trudno bowiem wyrażać nieopisany zachwyt nad czymś, co pomaga nam w przygotowaniu jajecznicy na śniadanie. Innym wynalazkiem, którego zastosowania zaskoczyły twórców okazał się laser.

Owszem, od samego początku przypuszczano, że może on przyczynić się do rozwoju różnych dziedzin wiedzy, niełatwo jest jednak wskazać te osoby, które przypuszczały, że jego działanie zostanie docenione także przez dermatologię. Dziś to, co było nie do pomyślenia, stało się faktem, niełatwo jest przy tym spierać się z osobami przeświadczonymi o tym, że lasery dermatologiczne wcale nie zaprezentowały nam wszystkich swoich możliwości.

laser frakcyjnyNajbardziej popularne wydają się w tym kontekście frakcyjne lasery dermatologiczne, już od dawna można bowiem spotkać je poza gabinetami lekarskimi. Liczba ich komercyjnych wersji rośnie zresztą systematycznie, a niemal każdy z nich posiada specyficzne wyłącznie dla siebie zastosowania. Samo działanie lasera polega na dostarczaniu wiązki światła, wiązka posiada przy tym określoną częstotliwość i oddziałuje wyłącznie na ograniczony obszar. Specjalna technika naświetlania, która znajduje w nich zastosowanie, przyczynia się do tego, że w skórze człowieka pojawiają się niewidoczne dla oka kolumienki. Jest to ogromny postęp, który uświadamiamy sobie zwłaszcza wówczas, gdy przypomnimy sobie wypalające całą powierzchnię skóry lasery starszej generacji. Nowe rozwiązania nie tylko przyczyniają się do tego, że zabiegi laserowe pociągają za sobą mniejszą liczbę skutków ubocznych. Docenić należy również to, że skracają czas gojenia się skóry i mogą być stosowane w przypadku eliminowania wielu problemów z nią związanych.

Początkowo wykorzystywano je przede wszystkim w celu eliminowania blizn przyspieszając długotrwały i wieloczynnikowy proces regenerowania się skóry. Z czasem odkryto jednak, że lasery mogą pomóc w uporaniu się i z innymi zmianami skórnymi takimi, jak choćby blizny po trądziku. Z powodzeniem zaczęto także redukować za ich pomocą zmarszczki i to zarówno te, które są spowodowane przez naturalny proces starzenia się skóry, jak i zmarszczki wynikające w dużej mierze z braku należytej kontroli nad mimiką. Lasery frakcyjne są też w stanie usuwać spod skóry barwniki, warto pomyśleć więc o nich chcąc usunąć tatuaż artystyczny, tatuaż pourazowy lub inne przebarwienie skóry, nawet wrodzone.