Trądzik i jego leczenie
Choć z trądzikiem pospolitym zmagają się przede wszystkim nastoletni klienci salonów kosmetycznych, często można usłyszeć, że nie są oni wcale jedynymi osobami, które muszą zastanawiać się nad tym, jak się z nim uporać. Warto zatem pamiętać, że jest to nie defekt kosmetyczny, ale choroba skóry związana przede wszystkim z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, a w dalszej również z rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Trądzik pojawia się przede wszystkim na skutek nadmiernego wydzielania łoju, za jego obecność odpowiedzialne są jednak również bakterie beztlenowe. Konsekwencje zmian bywają bardzo nieprzyjemne, mówimy bowiem w tym kontekście nie tylko o zaskórniakach, ale również o grudkach, krostkach, a nawet o ropnych torbielach.
O trądziku coraz częściej mówimy jako o chorobie o podłożu genetycznym, charakterystyczne jest zaś dla niej i to, że nie przyjmuje jednej tylko postaci. Najbardziej typowy wydaje się trądzik młodzieńczy, wśród popularnych odmian wymienia się jednak również trądzik skupiony, ropowniczy oraz bliznowcowy. O leczeniu trądziku mówi się wiele, w pierwszej kolejności powinniśmy przy tym zwrócić uwagę na to, że bez względu na postać choroby jest to proces długotrwały. Niekiedy choroba przestaje dawać o sobie znać dopiero pomiędzy dwudziestym i trzydziestym rokiem życia, a przecież bywa i tak, że utrzymuje się znacznie dłużej. Brak natychmiast rzucających się w oczy rezultatów nie powinien być zresztą argumentem przemawiającym za tym, aby rezygnować z leczenia, konsekwencją zaniedbań w tym zakresie są bowiem blizny i przebarwienia, które nie znikają przez całe życie.
O skuteczności leczenia mówi się przede wszystkim wówczas, gdy jest ono połączeniem różnych metod stosowanych tak w dermatologii, jak i w medycynie. Coraz częściej mówi się więc w jego kontekście o tak zwanym „systemie skojarzonym”. Opiera się on zabiegach i kuracjach medycznych występujących w połączeniu nie tylko z oczyszczaniem kosmetycznym, ale i właściwą pielęgnacją skóry, dzięki czemu nie tylko mówimy o satysfakcjonującym rezultacie, ale także o jego wzmocnieniu. Samo leczenie dermatologiczne zawsze ma indywidualny charakter i jest dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta, a jego celem jest nie tylko doprowadzenie do normy produkcji łoju, ale również zapobieganie reakcjom zapalnym i tworzeniu się blizn. Warto pamiętać, że współczesna medycyna pozwala także na leczenie samych blizn potrądzikowych, w czym mogą pomóc zarówno peelingi medyczne, jak i mikrodermabrazja. Coraz popularniejsze są też zabiegi zmniejszające przebarwienia.