Rozstępy

rozstępyMówiąc o rozstępach mamy na myśli jedną z tych dolegliwości, która może spotkać każdego. Najczęściej mówi się o nich w kontekście powikłań po ciąży, wśród przyczyn rozstępów wymienia się jednak również nagłe wahania wagi, stres, a nawet problemy hormonalne. Mylą się przy tym osoby postrzegające rozstępy jako problem typowo kobiecy. Zmagają się z nimi również panowie, choć ci ostatni dość rzadko szukają rozwiązania swoich problemów w gabinecie lekarskim lub salonie kosmetycznym. Walka z rozstępami jest najłatwiejsza wówczas, gdy znajdują się one w pierwszej fazie rozwoju, a tym samym charakteryzują się zabarwieniem na różowy lub delikatnie fioletowy kolor. W takim przypadku wystarczająca wydaje się wizyta w aptece lub drogerii cieszącej się dobrą opinią i zakup preparatu, który pozwoli nam w ich usunięciu.

Terapia może okazać się skuteczna nawet wówczas, gdy trwa zaledwie kilka tygodni, cieszy zaś i to, że bardzo często nie zachodzi nawet konieczność jej powtarzania, a i cena preparatów pozwalających na eliminowanie rozstępów nie jest zbyt wysoka. Niestety, gdy problem rozstępów jest przez nas zaniedbywany, a one same znajdują się w kolejnych fazach rozwoju, sytuacja staje się o wiele bardziej skomplikowana. Jej łatwe rozwiązanie jest coraz bardziej problematyczne, a tanie preparaty kosmetyczne muszą ustąpić miejsca zabiegom chirurgicznym, specjalnym masażom oraz lekom, które charakteryzują się nie tylko wysoką ceną, ale i tym, że ich dostępność bywa ograniczona.

rozstępy leczeniePróbując znaleźć rozwiązanie warto zainteresować się przede wszystkim laseroterapią. Jej rezultaty są rzeczywiście wyraźne, a do tego można cieszyć się nimi już po kilku zabiegach. Jej atutem jest i to, że mówimy o metodzie bardzo bezpiecznej, której jedynym powikłaniem może okazać się obecność niewielkich strupków znikających samoczynnie po kilku tygodniach. Innym rozwiązaniem wartym zainteresowania okazują się być peelingi chemiczne i mechaniczne pozwalające na złuszczanie wierzchniej warstwy skóry. Ich stosowanie doprowadza do spłycania się blizn, ma tez wpływ na kolorystykę rozstępów, która nie jest już tak intensywna. Ciekawym rozwiązaniem jest też zabieg dermabrazji, w skrajnych przypadkach zalecany jest zaś przeszczep skóry. Metody te mają wpływ na głębsze warstwy skóry, o ich skuteczności można więc mówić nawet wówczas, gdy rozstępy są szczególnie głębokie.

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak uporać się z rozstępami powinny mieć świadomość tego, że nie ma mowy o metodach jednoznacznie skutecznych. Ich dobór musi odpowiadać indywidualnym potrzebom pacjenta, wielokrotnie okazuje się bowiem, że nieskuteczne jest rozwiązanie, o którym szereg innych pacjentów wypowiada się z entuzjazmem. Źródłem problemów bywa też brak systematyczności, pacjenci zmagający się z rozstępami oczekują bowiem, że skuteczny okaże się już pierwszy zabieg. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wskazane jest więc nie domyślanie się, ale konsultowanie ich ze specjalistami.