Zabieg laserowy a naczynka krwionośne

leczenie rumieniaPierwszym sygnałem świadczącym, że kondycja naszych naczynek krwionośnych nie jest najlepsza jest ich zaczerwienienie określane też niekiedy mianem rumienia naczyniowego. Budowa i charakter rumienia przyczyniają się do tego, że wymaga on nie tylko innego leczenia, ale i szczególnego podejścia terapeutycznego, niewskazane jest więc podchodzenie do niego w ten sam sposób, z którym mamy do czynienia w odniesieniu do popękanych naczynek. Samo zachowanie rumienia nie jest jednoznaczne. Niekiedy zdarza się, że w swojej pierwszej fazie mija samoistnie, z biegiem czasu mamy jednak do czynienia z procesem jego utrwalenia i utrzymania na stałe. Rumień przeobraża się w dobrze widoczne i wyraźne rozszerzone naczynka krwionośne przywodzące na myśl czerwone „nitki”. W skrajnych przypadkach mamy do czynienia nawet ze zjawiskiem ich przylegania do siebie, ludzkie oko nie jest więc w stanie dostrzegać różnic pomiędzy nimi. Na samo zjawiska rozszerzania się naczynek wpływa przynajmniej kilka czynników.

Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście zbyt długie przebywanie na słońcu, groźne okazuje się być jednak także solarium, wiatr, mróz, ciepło, a nawet znaczące wahania temperatury. Bywa jednak i tak, że problem można powiązać z napięciami emocjonalnymi stającymi się naszym udziałem, niekiedy zaś jednym z jego źródeł jest nadciśnienie tętnicze. Problem jest poważny, nie oznacza to jednak, że nie możemy mówić o metodach pozwalających na uporanie się z nim. W tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zabiegi wykonywane z udziałem laserów FOTONA, choć nie wolno zapominać o tym, że zarówno źródło światła, jak i parametry impulsu powinny być dobierane indywidualnie na podstawie objawów klinicznych stających się udziałem pacjenta. Zabieg sprawia, że energia świetlna jest pochłaniana przez hemoglobinę, ona też ma udział w zamianie wspomnianej energii na ciepło, dzięki czemu dochodzi do podniesienia temperatury krwi. Przy odpowiednim wzroście temperatury dochodzi do koagulacji oraz niszczenia ścian naczynia, a organizm może pozbyć się tego, co stanowi dla niego największe zagrożenie. Jeszcze przed właściwym zabiegiem musi dojść do konsultacji z lekarzem. W czasie jej trwania specjalista przeprowadza oględziny zmian naczyniowych, jego zadaniem jest przy tym zaproponowanie skutecznych sposobów ich eliminacji. Nie powinniśmy dziwić się zresztą, że zaproponowana nam terapia będzie się składała nie z jednego, ale z kilku zabiegów, a w czasie ich wykonywania konieczne stanie się zachowanie kilkutygodniowych odstępów.

rumieńPoczątkowo zabieg był dość bolesny, dziś jednak nie musimy już obawiać się o dyskomfort odczuwany podczas jego przeprowadzania. Pacjent powinien liczyć się jednak z tym, że może odczuwać pewne dolegliwości, choć ich intensywność jest kwestią zindywidualizowaną. Przed zabiegiem skóra jest najczęściej znieczulana z wykorzystaniem powiewu zimnego powietrza. Tuż po zakończeniu działań przez lekarza należy liczyć się, że skóra będzie zaczerwieniona i rozgrzana, wykluczony nie jest przy tym również delikatny obrzęk. Zazwyczaj wspomniane objawy ustępują jednak już kilka godzin po zabiegu, choć w skrajnych przypadkach mogą towarzyszyć nam nawet przez kilka dni. Kilka dni to również okres, w czasie którego pacjentowi mogą doskwierać niewielkie strupki, złagodzenie tego rodzaju objawów jest jednak możliwe dzięki stosowaniu specjalnych preparatów, w skład których wchodzi pantenol oraz alantoina. Już druga doba po zabiegu jest zresztą momentem, w którym nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby przygotować maskujący makijaż, choć nadal szczególną troską należy otaczać te miejsca, które objęły zmiany chorobowe.

W czasie pierwszych dni następujących po wykonaniu zabiegu warto wstrzymać się również z korzystaniem z sauny, niewskazany jest przy tym także intensywny trening. Pamiętajmy także, że u 1-2 procent pacjentów skutkiem ubocznym zabiegu mogą być zmiany barwnikowe, charakterystyczne jest jednak dla nich to, że nie utrzymują się zbyt długo znikając samoistnie. Choć zabieg znany jest ze swojej skuteczności, nie każdy pacjent może liczyć na jego przeprowadzenie. Wśród przeciwwskazań zwraca się uwagę przede wszystkim na ciążę oraz czas karmienia, z zabiegiem należy jednak wstrzymać się w przypadku występowania zaburzeń miesiączkowych, problemów z pracą tarczycy, chorobach wątroby, a także wówczas, gdy stosuje się kosmetyki światłouczulające i niektóre grupy leków.