Dlaczego skóra marszczy się z wiekiem?

Chociaż nie da się uniknąć starzenia się skóry, istnieją sposoby, aby spowolnić ten proces. Drobne linie i zmarszczki to jedne z pierwszych oznak starzenia się skóry twarzy. Możesz się zastanawiać, dlaczego skóra marszczy się z wiekiem? Poniżej znajdziesz pomocne informacje na temat starzenia się skóry i sposobów, w jakie możesz aktywnie spowolnić ten proces.

Dlaczego skóra marszczy się z wiekiem?

Starzenie się skóry jest spowodowane zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Starzenie wewnętrzne to naturalny proces starzenia się, który zachodzi bez wpływu czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na słońce czy określone nawyki związane z trybem życia. Począwszy od wieku 20 lat, do końca życia będziesz produkować o 1% mniej kolagenu rocznie.

Kolagen jest białkiem, które służy jako jeden z głównych elementów budulcowych Twojej skóry, zapobiegając jej wiotczeniu i pomagając zachować jędrność i młody wygląd. Oprócz zmniejszenia produkcji kolagenu, wraz z wiekiem zmniejsza się również produkcja elastyny. Elastyna jest drugim co do ilości białkiem w organizmie. Pomaga ona nadać strukturę skórze i umożliwia przywrócenie jej kształtu po rozciągnięciu lub skurczeniu. Zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny ma negatywny wpływ na skórę, co prowadzi do powstawania drobnych linii i zmarszczek.

Czynniki zewnętrzne również mogą przyspieszać proces starzenia się skóry i powodować powstawanie drobnych linii i zmarszczek. Ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia i palenie papierosów to niektóre z powszechnych czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do starzenia się skóry. Czynniki te mogą powodować, że skóra wygląda na bardziej szorstką i nierówną pod względem struktury. Mogą także powodować powstawanie brązowych plam, cienkiej skóry, zwiotczenia i pogłębianie się zmarszczek. Na wygląd skóry mogą wpływać zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby spowolnić proces starzenia się.

Zapobieganie zmarszczkom i ich leczenie

Zapobieganie powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek może pomóc zachować młody wygląd twarzy. Aby Twoja skóra pozostała napięta i wolna od zmarszczek, rozważ następujące sposoby.

Wypełniacze zmarszczek:

Wypełniacze mogą pomóc w zwalczaniu oznak starzenia się, ale można je również stosować jako metodę zapobiegawczą. Wypełniacz zmarszczek w Bakersfield jest stosowany w celu poprawy wyglądu twarzy i może być stosowany w przypadku drobnych linii, zmarszczek, fałd, przerzedzenia ust i utraty objętości.

Leczenie laserowe:

Kosmetyczne zabiegi laserowe mogą pomóc zmniejszyć widoczność drobnych linii, zmarszczek, tekstury i kolorytu skóry. Leczenie trądziku i laserowe w Bakersfield może rozwiązać wiele różnych problemów skórnych i sprawić, że skóra będzie wyglądać młodziej.

SPF:

Zabiegi kosmetyczne mogą być bardzo pomocne w rozwiązywaniu różnych problemów skórnych. Istnieją jednak środki, które można stosować w domu, a które pomogą poprawić wygląd skóry i zapobiegną powstawaniu zmarszczek. Filtr SPF powinien być podstawowym składnikiem Twojej rutynowej pielęgnacji skóry. Rano powinnaś stosować co najmniej SPF 30, nawet jeśli nie wychodzisz na zewnątrz. Jeśli wychodzisz na zewnątrz, powinnaś co kilka godzin ponownie nakładać filtr SPF, aby mieć pewność, że Twoja skóra jest chroniona.

Sen:

Sen ma zasadniczy wpływ na Twoje zdrowie psychiczne, ogólny stan zdrowia i zdrowie Twojej skóry. Zaleca się, by osoby dorosłe przesypiały co najmniej 7-9 godzin każdej nocy. Ważna jest ilość i jakość snu. Ponadto, należy spać na plecach. Spanie na boku lub na brzuchu może powodować powstawanie fałd na twarzy, co z kolei może być przyczyną zmarszczek.

Używanie substancji:

Jeśli chodzi o palenie lub używanie produktów nikotynowych, należy ich całkowicie unikać. Palenie jest szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia i powoduje spustoszenie w skórze. Powinnaś także ograniczyć do minimum spożycie alkoholu. Zaleca się, aby kobiety piły nie więcej niż 7 kieliszków wina tygodniowo (nie więcej niż 1 drink dziennie). Nadmierne spożycie alkoholu może wysuszyć skórę i negatywnie na nią wpłynąć.