Rodzaje pieprzyków skórnych

Niemal każdy ma znamiona, ponieważ są one bardzo powszechne. Jednak niektóre znamiona są całkowicie bezpieczne i nie ma się czym martwić, a inne mogą być powodem do niepokoju. Bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia lekarza rozróżnienie ich może być bardzo trudne. Dzieje się tak dlatego, że znamiona mogą mieć różny kształt, wielkość, kolor, a nawet zmieniać się z upływem czasu. Podczas gdy wiele znamion może być zupełnie normalnych, inne mogą być bardziej szkodliwe i przekształcić się w czerniaka. Czerniak jest rodzajem raka, który rozwija się z komórek wytwarzających pigment, zwanych melanocytami. Poniżej przedstawiono najczęstsze rodzaje znamion skórnych oraz wskazówki, na co należy zwracać uwagę.

Rodzaje pieprzyków skórnych

Znamiona pojawiają się na skórze, gdy melanocyty rosną w skupisku w jakimś miejscu na skórze. Melanonocyt to dojrzała komórka skóry wytwarzająca melaninę. Choć zazwyczaj są one rozproszone po całej skórze, czasami mogą się skupić i utworzyć pieprzyk. Istnieje wiele rodzajów znamion skórnych, różniących się wielkością, kształtem i kolorem. Poniżej przedstawiono niektóre z najczęstszych typów znamion skórnych.

  • Znamiona wrodzone: Są to znamiona obecne na ciele po urodzeniu.
  • Znamiona pospolite (zwane też nabytymi): Te znamiona pojawiają się na skórze po urodzeniu. Przeciętny człowiek ma ich na ciele od dziesięciu do czterdziestu.
  • Znamię atypowe (zwane też "znamieniem dysplastycznym"): Są to znamiona, które mogą mieć nieregularny kształt i więcej niż jeden kolor. Są one zwykle większe niż gumka do ścierania ołówka i mogą wyglądać jak czerniak, ale nim nie są.

Znamiona mogą mieć różne kolory. Znamiona w kolorze brązowym lub czarnym są uważane za normalne. Można też mieć znamiona w kolorze skóry, co również jest całkowicie normalne. Jeśli jednak pieprzyk jest czerwony, różowy, biały lub niebieski, powinien to być powód do niepokoju. Jeśli te kolory mieszają się z brązowym lub czarnym znamieniem, jest to oznaka czerniaka. Jeśli pieprzyk krwawi, sączy się, jest bolesny lub nawet swędzi, powinien go natychmiast obejrzeć pracownik służby zdrowia.

Zrób inwentaryzację swoich pieprzyków

Jedną z najważniejszych rad specjalistów medycznych dotyczących pieprzyków jest to, że trzeba wiedzieć, gdzie znajdują się pieprzyki, jak wyglądają i czy pojawiają się nowe. Znamiona mogą pojawiać się w różnych miejscach, w tym między palcami rąk i nóg, na skórze głowy, a nawet pod paznokciami. Większość pieprzyków, poza tymi, z którymi się urodziłeś, pojawia się w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Z wiekiem można zauważyć, że niektóre znamiona powiększają się lub zmieniają kolor z jasnego na ciemny. Głównym celem poznania wyglądu swoich znamion jest możliwość monitorowania, czy nie zachodzą jakieś zmiany. Znamiona powinny być nadal symetryczne i okrągłe, z wyraźnie zaznaczonymi granicami. Mogą być płaskie lub wypukłe, ale zawsze powinny być mniejsze od gumki do mazania. Powinny być także tego samego koloru.

Czego należy szukać

Specjaliści medyczni zalecają comiesięczne skanowanie skóry, aby szybko zauważyć, czy nie zaszły na niej jakieś zmiany. Wczesne wychwycenie jakichkolwiek oznak czerniaka jest bardzo ważne dla zdrowia. Specjaliści medyczni skrócili proces określania, czy dany pieprzyk jest powodem do niepokoju, odwołując się do "ABCDE" czerniaka. Oto krótkie przypomnienie, na co należy zwracać uwagę, wykonując comiesięczne badanie skóry.

Asymetria:

Boki Twoich form powinny się pokrywać. Jeśli zauważysz, że jedna połowa znamienia nie pasuje do drugiej, czas udać się do specjalisty.

Granica:

Jeśli Twój pieprzyk nie ma wyraźnie zaznaczonych krawędzi, może to być powód do niepokoju.

Kolor:

Jeśli Twoje znamiona różnią się kolorem (zarówno jeśli chodzi o ciemność, jak i sam kolor znamienia), może to być znak, że potrzebujesz fachowej pomocy, aby wykluczyć, że nie ma żadnych problemów.

Średnica:

Większość pieprzyków powinna być mniejsza niż gumka od ołówka. Większe rozmiary oznaczają, że pieprzyk powinien zostać zbadany przez lekarza.

Ewoluowanie:

Zmiana wielkości, kształtu, koloru lub ogólnego wyglądu znamienia nie jest dobrym znakiem. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zaczyna swędzieć lub krwawić. Należy umówić się na wizytę u lekarza, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Bardzo często usuwa się znamiona, aby mieć pewność, że skóra pozostanie zdrowa i wolna od szkodliwych chorób, takich jak czerniak. Po konsultacji z wykwalifikowanym pracownikiem medycznym można usunąć pieprzyk szybko i stosunkowo bezboleśnie.

Usuwanie pieprzyków w Bakersfield

Jeśli masz znamiona, które Cię niepokoją, skontaktuj się z ośrodkiem Bakersfield Med Spa. Specjalizują się oni w diagnozowaniu i leczeniu pieprzyków. Zapewniają usuwanie pieprzyków w Bakersfield i mogą pomóc w zapewnieniu zdrowej skóry. Skontaktuj się z ich biurem już dziś, aby umówić się na wizytę!