Jaka jest różnica między dietami Paleo i Keto?

Jeśli zrobisz szybkie wyszukiwanie w Internecie słowa "dieta", w mniej niż sekundę, zostaniesz nagrodzony ponad 1,5 biliona wyników. I każda z tych diet twierdzi, że jest najlepszym sposobem na schudnięcie, co utrudnia ustalenie, które plany żywieniowe są skuteczne i które z nich są niczym więcej niż sposobem, aby dostać się do zakupu niektórych produktów i usług. Prawda jest taka, że nie ma magicznej kuli, jeśli chodzi o odchudzanie, ale istnieją techniki, które działają z organizmu na bardziej dramatyczne i trwałe, wyniki, w tym paleo i keto diety.

Jednym z naszych ulubionych sposobów na osiągnięcie utraty wagi jest poprzez keto (ketogeniczne) diety, która jest często mylone z paleo diety.

Oto spojrzenie na te dwie diety i jakie są kluczowe różnice między nimi.

Podejście oparte na paleo

Dieta paleo, zwana również dietą jaskiniowca, jest ruchem, który opiera się na przekonaniu, że organizm ludzki nie jest przeznaczony do skutecznego przetwarzania wielu pokarmów, które spożywamy, a które są dobrze przetworzone. Dieta paleozoiczna sprowadza jedzenie z powrotem do podstaw, a mamy na myśli czasy sprzed około 10.000 do 2,5 miliona lat, kiedy człowiek był myśliwym-zbieraczem.

W ramach diety paleotycznej można ograniczyć spożycie przetworzonej żywności i jeść tylko te produkty, do których nasi przodkowie mieliby dostęp, takie jak chude mięso i ryby, jaja, owoce i warzywa, a także orzechy i nasiona oraz niektóre inne rodzaje tłuszczów. Innymi słowy, nic, co można by znaleźć wewnątrz większości zakładów przetwórstwa spożywczego.

Jednym z największych wyłączeń w diecie paleo są produkty spożywcze, które pochodzą z przetworzonych ziaren, które stanowią duży kawałek amerykańskiej diety, a także produkty mleczne.

Teoria stojąca za tą dietą jest taka, że nasze ciała są przeznaczone do określonych rodzajów żywności i wszystko, co nie mieści się w zakresie tego, na co można polować lub zebrać, stanowi dla nas problem pod względem zużycia energii, magazynowania, trawienia i ogólnego zdrowia. W rzeczywistości zwolennicy diety paleo czują, że sposób, w jaki ludzie odżywiają się teraz jest zdecydowanie niezdrowy i nie wspiera naszej funkcji na poziomie biologicznym.

Cofając się więc w czasie, paleo dieta zachęca nas do spożywania prostszych pokarmów, które nasz organizm może przetwarzać znacznie lepiej. Podczas gdy paleo dieta jest zazwyczaj stosowana tylko ze względu na "dobre zdrowie", a nie jako dieta odchudzająca, możesz schudnąć, jeśli prowadzisz paleostylny tryb życia.

Różnica keto

Dieta keto jest uderzająco podobna do diety paleo w tym, że jedzenie, które jesz, a nie jesz, jest bardzo podobne, ale cel diety keto jest zupełnie inny.

Dieta keto ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy, co ma miejsce wtedy, gdy nie jesz dużo węglowodanów. To metaboliczne podejście zabiera natychmiastową dostawę energii z węglowodanów, które jesz, zmuszając ciało do rozpoczęcia rozkładu przechowywanego tłuszczu na cząsteczki zwane ketonami, które twoje komórki i twój mózg mogą wykorzystać na energię.

Dieta ketonowa jest niezwykle skuteczna w pomaganiu naszym pacjentom schudnąć przy jednoczesnym utrzymaniu ich poziomu energii w górę, ponieważ powoduje, że organizm pobiera paliwo z nadmiernej ilości tłuszczu, który w końcu przechowujemy poprzez nasze diety węglowodanowe. Więc zamiast głodować swoje ciało, pozostawiając uczucie obijania się, naszym celem jest wykorzystanie innego źródła energii, które zabija dwie pieczenie na jednym ogniu - utrzymanie energii i utrata wagi.

Powinieneś spodziewać się drastycznego cięcia węglowodanów i cukrów, nawet bardziej niż w przypadku diety paleo, co oznacza wszystko, od chleba i makaronu po lody i alkohol. Nawet miód i prawdziwy syrop klonowy, które są dozwolone w diecie paleo, są zapisane na planie keto.

Zamiast tego, należy liczyć na dietę, która jest ciężka na tłuszczu i białka opcji, takich jak mięsa, drobiu, ryb, jaj, orzechów i różnych zdrowych tłuszczów, w tym masła, śmietany ciężkiej i pełnotłustego jogurtu zwykłego. Można również spożywać różne warzywa o bardzo niskiej zawartości karbów.

Przednia część diety keto jest trudniejsza, ponieważ celem jest szybkie doprowadzenie organizmu do stanu ketozy, która pomaga w spalaniu tłuszczu. Ale kiedy już osiągniesz ten stan, zachęcamy do jedzenia kiedy tylko chcesz, pod warunkiem, że sterujesz z dala od cukrów i innych węglowodanów.

Diety paleo i keto są dość podobne w tym sensie, że obejmują głównie całe posiłki. Nie polegają one po prostu na wyeliminowaniu żywności, ale skupiają się na zastąpieniu zdrowszej żywności.